Turniej Świetlic Środowiskowych w Gminie Zabierzów – TRIADA 2022

26 września, 2022
Napisany w Aktualności
26 września, 2022 Administrator

24 września 2022 r. w Gospodarstwie Rybackim w Dolinie Będkowskiej, odbyło się podsumowanie XIII TRIADY. Hasło tegorocznej TRIADY brzmiało „Sąd nad smartfonem”. Organizatorem TRIADY jest Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych przy wsparciu Urzędu Gminy Zabierzów.

W 2009 roku, zajęcia świetlic środowiskowych zostały wzbogacone o integracyjny cykl działań profilaktyczno – wychowawczych zwanych TRIADĄ gminną. Turniej ma na celu kształcenie pozytywnych cech młodych ludzi, kształcenie umysłu, poszerzanie wiedzy, integrację w rodzinie i Gminie oraz rozwijanie sprawności fizycznej i budowanie sportowej postawy. W każdym roku temat TRIADY jest inny, a wyboru tematu dokonują wychowawcy świetlic we współpracy z wychowankami, biorąc pod uwagę współczesne zagadnienia związane z wydarzeniami lub problemami.

Turniej TRIADA 2022

Organizatorzy TRIADY przygotowali w tym roku jak zwykle atrakcyjny program, a w nim: pływanie kajakiem, łowienie ryb, jazda quadem, fotolustro, pokaz sprzętu strażackiego OSP Kobylany i Zelków, malowanie twarzy, karaoke, wspólne tańce. Oczywiście był też pyszny poczęstunek. Zabawy z dziećmi prowadzili animatorzy. Podczas podsumowania turnieju swój talent teatralno-wokalny zaprezentowała młodzież ze świetlic w Młynce, w Niegoszowicach i Zabierzowie pod kierunkiem wychowawców p. Alicji Miłek, p. Beaty Żurakowskiej-Wilewskiej i p. Dominika Sieranta. Prace plastyczne wychowanków świetlic ozdobiły ściany sali zabaw. Prace miały formę plakatów i makiet, tematycznie związanych z korzyściami i zagrożeniami wynikającymi z korzystania z internetu.

Wśród gości zaproszonych byli Sekretarz Gminy p. Bartosz Barański reprezentujący Wójta Gminy Zabierzów p. Elżbietę Burtan, radny p. Andrzej Kaczmarczyk – przewodniczący Komisji Edukacji oraz Kierownik Wydziału Rozwoju i Promocji Urzędu Gminy Zabierzów p. Małgorzata Tomczyk. Lokalne media reprezentował p. Maciej Liburski. Pan Sekretarz wspólnie z p. Kingą Gibadło, wręczyli przedstawicielom świetlic dyplomy za udział w TRIADZIE i podkreślili duże zaangażowanie Wychowawców i dzieci w realizację programu.

Za nami wakacje i w tym okresie dzieci ze świetlic środowiskowych uczestniczyły w akcji LATO. Wychowankowie brali udział w wyjazdach krajoznawczych, wycieczkach do muzeów i parków rozrywki, w ogniskach i innych wydarzeniach kulturalnych i sportowych. Finansowanie wyjazdów zapewniła Gmina Zabierzów. Okres ten był też poświęcony realizacji programów profilaktycznych w świetlicach i przygotowaniu do zakończenia TRIADY. W Gminie Zabierzów we wszystkich miejscowościach funkcjonują świetlice środowiskowe z zajęciami profilaktyczno- wychowawczymi i sportowymi.

Organizatorzy TRIADY składają serdeczne podziękowanie Wychowawcom świetlic za zaangażowanie, Ochotniczej Straży Pożarnej z Kobylan i Zelkowa za prezentację sprzętu strażackiego oraz zabezpieczenie imprezy, p. Bartłomiejowi Szczoczarzowi z Gospodarstwa Rybackiego za sprawną organizację imprezy i p. Piotrowi Brzózce za bezpieczny i punktualny transport dzieci.

Tekst: Janina Wilkosz
Zdjęcia: Kinga Gibadło