Gminne Święto Trzeźwości w Zabierzowie

29 sierpnia, 2023
Napisany w Aktualności
29 sierpnia, 2023 Administrator

Prawie 90 osób z prawdziwą radością wzięło udział w 21 Gminnym Święcie Trzeźwości w Zabierzowie. To cykliczne wydarzenie cieszy się ogromną popularnością w środowisku utrzymujących trwałą abstynencję alkoholików.

Rozpoczęło się jak nakazuje wypracowana przez lata tradycja uroczystą Mszą Świętą celebrowaną przez trzech kapłanów. Przewodniczył małopolski duszpasterz środowisk trzeźwościowych ks. Mirosław Żak, a towarzyszyli mu Ks. Prałat Stanisław Maślanka i Ks. Wikary Ryszard Barański z parafii w Brzeziu. Po Mszy Świętej wykonano wspólne zdjęcie na tle ołtarza głównego kościoła w Zabierzowie.

Następnie uczestnicy wraz z zaproszonymi Gośćmi przeszli go Gminnego Centrum Kultury na prawdziwie radosną bezalkoholową zabawę. Dla wielu osób ze środowiska trzeźwościowego jest to nieczęsta okazja do bezpiecznej i spontanicznej biesiady z tańcami, w trakcie której nikt nie proponuje i nie pije alkoholu. Rzecznik Grupy Trzeźwiejących Alkoholików, abstynent z 23-letnim stażem trzeźwości powitał przedstawicieli władz Gminy w osobach Przewodniczącego Rady Henryka Krawczyka, Wice Wójta Bartłomieja Stawarza oraz wice Przewodniczącego Rady Gminy Andrzeja Krawczyka, przedstawicieli Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych Panią Joannę Hanusz oraz Panią Teresę Suwaj.

Witając zaproszonych Gości Rzecznik GTA docenił wkład obecnych przedstawicieli władz Gminy w wieloletnią opiekę na lokalnym ruchem trzeźwościowym i współpracę w organizacji cyklicznych uroczystości.

Po części oficjalnej wystąpił amatorski zespół baletowy „Tanecznice z Zabierzowa”, który od lat uświetnia Gminne Święto Trzeźwości i inspiruje wszystkich uczestników do wspólnej zabawy tanecznej.

Gminne Święto Trzeźwości jest okazją do wzmacniania więzi pomiędzy trzeźwymi alkoholikami z różnych miejscowości Olkusza, Trzebini, Krzeszowic, Krakowa Skawiny, Wielkiej Wsi, i innych. Jest też promocją zdrowego stylu życia i nadzieją dla tych, „którzy jeszcze cierpią”.