Akcja LATO 2023 w świetlicach środowiskowych cd.

19 lipca, 2023
Napisany w Aktualności
19 lipca, 2023 Administrator

W czasie letnich wakacji świetlice środowiskowe Gminy Zabierzów przygotowały dla dzieci wiele ciekawych zajęć. Każda ze świetlic dysponuje funduszem, który wykorzystuje na transport, bilety wstępu i inne atrakcje oraz poczęstunek dla dzieci. Dzieci uczestniczą w wycieczkach krajoznawczych, imprezach kulturalnych, warsztatach wyjazdowych, piknikach i obozach sportowych oraz w zajęciach profilaktyczno-rozwijających w swoich świetlicach, gdzie organizowane są zabawy muzyczno-taneczne, z chustą animacyjną, gry i zabawy sportowe. Dużą popularnością cieszą się rozgrywki w gry planszowe oraz wszelkie konkurencje sprawnościowe. Podczas pobytu w świetlicy wszyscy uczestnicy mają do dyspozycji napoje, owoce, lody oraz słodkie i słone przekąski.

 

W niedzielę, 09 lipca świetlice środowiskowe w Brzeziu i Ujeździe brały udział w pikniku : Bezpieczne wakacje, zorganizowanym przez OSP Ujazd.
Było dużo zabawy, zawody, poczęstunek, tatuaże ale też możliwość poznania zasad udzielania pierwszej pomocy w praktyce, oglądanie wozu strażackiego, poznanie sprzętu strażackiego, spotkanie z Paniami Policjantkami, wspinanie się. Towarzyszyła nam piękna pogoda i humory bawiących się dzieci. Było to bardzo pouczające spotkanie połączone z zabawą.

7 lipca dzieci ze świetlic z Rząski, Ujazdu, Brzezia i Kobylan uczestniczyły w warsztatach profilaktyczno- integracyjnych w Ojcowie, zorganizowanych przez Fundację Archezja.
Całodzienna wędrówka przybliżyła nam piękno Ojcowskiego Parku Narodowego. Dzieci poznały historię ruin zamku w Ojcowie, zwiedziły Jaskinię Ciemną, podziwiały przyrodę.
Panie Przewodniczki oprócz pokazania przyrody i historii Ojcowskiego Parku Narodowego, starały się pokazać dzieciom konieczność kierowania się w życiu wartościami, a także zachęcić nas do budowania dobrych relacji z samym sobą oraz innymi. Dzień zakończyliśmy pysznymi kiełbaskami z ogniska. To był bardzo intensywny dzień.

Akcja Lato w Świetlicy Opiekuńczo-Wychowawczej w Pisarach trwa od 3 do 20 lipca w formie półkolonii. Dzieci w wieku 5-14 lat uczestniczą w zajęciach od poniedziałku do czwartku w godzinach 10.00-14.00. Organizuję udział w grze i zabawie integracyjnej, przyczyniając się do rozwoju dobrego, zdrowego związku i dobrego szacunku. Jest też czas na rozwijanie działań oraz swobodną zabawę z klockami, planszówkami, puzzlami. Było już wiele atrakcji: wielki plakat na stretchu, profesjonalne malowanie twarzy i tatuaży, zawody łucznicze, przeciąganie liny, bańki xxl i warsztaty z koralikami pyssla.
Były wycieczki dodatkowe i bliższe rekreacyjnie na plac zabaw w Pisarach i do Śląskiego Wesołego Miasteczka w Chorzowie. Przed nami jeszcze wycieczki, festiwal kolorów z proszkami holi i baloniada. Miło, że dzieci ochoczo uczestniczą w tych spotkaniach.

W piątkowy poranek 7 lipca, świetlica w Kochanowie wraz z 3 innymi świetlicami wyruszyła na wycieczkę do Chorzowa. Odwiedziliśmy tam planetarium, w którym mieliśmy okazję obejrzeć ciekawy seans filmowy “Jesteśmy gwiazdami” poprzedzony prelekcją na temat wędrówki po aktualnym niebie. Znaleźliśmy odpowiedzi na pytania “Co było na początku? Jak powstało życie? Na czym polega ewolucja gwiazd?” Następnie żwawym krokiem udaliśmy się do Śląskiego Ogrodu Zoologicznego podziwiać ciekawe okazy zwierząt. Po weekendowym odpoczynku, w poniedziałek z innymi świetlicami wyruszyliśmy do parku rozrywki Legendia w Chorzowie. Wspólnie spędziliśmy wesoło czas, korzystając z wielu atrakcji.