Akcja LATO 2022 w świetlicach środowiskowych

19 sierpnia, 2022
Napisany w Aktualności
19 sierpnia, 2022 Administrator

W czasie letnich wakacji świetlice środowiskowe Gminy Zabierzów przygotowały dla dzieci wiele ciekawych zajęć.

Każda ze świetlic dysponuje funduszem, który wykorzystuje na transport, bilety wstępu i inne atrakcje oraz poczęstunek dla dzieci. Dzieci uczestniczą w wycieczkach krajoznawczych, imprezach kulturalnych, warsztatach wyjazdowych, piknikach i obozach sportowych oraz w zajęciach profilaktyczno-rozwijających w swoich świetlicach, gdzie organizowane są zabawy muzyczno-taneczne, z chustą animacyjną, gry i zabawy sportowe.

Dużą popularnością cieszą się rozgrywki w gry planszowe oraz wszelkie konkurencje sprawnościowe.

Podczas pobytu w świetlicy wszyscy uczestnicy mają do dyspozycji napoje, owoce, lody oraz słodkie i słone przekąski.

Akcja LATO 2022

Zajęcia w świetlicy środowiskowej w Młynce odbywały się przez pierwsze dwa tygodnie lipca codziennie w godzinach od 10.00-14.00.

Korzystając z funduszy “Akcja Lato 2022” byliśmy w Parku Trampolin w Krakowie razem ze świetlicą w Rudawie. Dwugodzinna zabawa na trampolinach i zamkach dmuchanych minęła bardzo szybko. Wszyscy zadowoleni i pełni wrażeń wróciliśmy do domu.

W trakcie codziennych zajęć świetlicowych odbywają się różne konkursy zręcznościowe: rzuty do celu, gra w kręgle, skakanie na skakance, kręcenie na hula-hop, rozgrywki w piłkarzyki.
Mamy również turnieje gier planszowych. Na boisku gramy w piłkę, bawimy się w zabawy ruchowe, z chustą animacyjną, organizowane są też konkurencje sportowe: skoki na piłkach, zawody z woreczkami, szarfami, piłka w tunelu itp. Aktywnie słuchamy muzyki biorąc udział w zabawach muzyczno-tanecznych. Dla dzieci codziennie przygotowywane jest małe “co nie co”, czyli słodkie i słone przekąski są też lody, napoje.

Dnia 9 sierpnia, dzieci ze świetlicy w Młynce były na wycieczce w Wesołym Miasteczku „ Legendia ” w Chorzowie. Pogoda nam dopisała, a podróż minęła bardzo szybko.

Chorzowski lunapark oferuje wiele fantastycznych atrakcji z których można korzystać wielokrotnie. Dzieci były zachwycone mając możliwość skorzystania z nich do woli. Były na różnych karuzelach: Balerinie, Filiżankach, Parasolkach, Samolotach, Rollercoasterze, bujanym statku, Electric Ringu itp. Jeździły samochodami, płynęły rwącym potokiem w Dolinie Jagi w miedzianym kociołku oraz łódkami po wodzie. Zjeżdżały również w workach z wysokiej zjeżdżalni. Był czas na lody i zakup pamiątek.

W wesołym miasteczku dzieci spędziły fantastyczne chwile i przeżyły niezapomniane wrażenia. Bardzo zadowoleni z wyjazdu wróciliśmy do domu.

Opiekun: Alicja Miłek

Spotkania w świetlicy w Pisarach odbywały się codziennie od poniedziałku do piątku od 4 do 15 lipca.  Zajęcia miały charakter gier i zabaw zarówno w świetlicy jak i na placu zabaw: tam też  dzieciaki świetnie bawiły się obrzucając się kolorowymi proszkami (Holi festiwal).

W tym czasie odbył się wyjazd  do Legendii – Śląskiego Wesołego Miasteczka w Chorzowie , oraz piesza wycieczka do parku linowego Trawers w Dubiu.

W dniach 2-3 sierpnia wraz ze świetlicami z Radwanowic, Rudawy i Bolechowic dzieciaki przeżyły wspaniałą przygodę zwiedzając kopalnię w Bochni. Było mnóstwo atrakcji gra w piłkę  dyskoteka i nocowanie.

To nie koniec atrakcji: w dniach 22 -26 sierpnia będzie działać świetlica i wtedy odbędzie się wycieczka do parku Wola.

Ewa Tarnawska

***

W ramach Akcji Lato dzieci uczęszczające do świetlic w Burowie i Kleszczowie, uczestniczyły w wyjeździe do kina na „Minionki”, wycieczce do Fabryki Cukierków w Krakowie oraz w półkoloniach z Niegoszowianką.

***

Świetlica z Brzezia w czasie akcji lato wybrała się do Multikina na dwa seanse, spacerowała po dolinie Będkowskiej, spędziła super dzień w Ogrodzieńcu: zwiedzając ruiny zamku i poznając jego historię i legendy, oglądając Park Miniatur, bawiąc się w Parku doświadczeń oraz szalejąc na torze saneczkowym. Przez wakacje zajadaliśmy się też pizzą i lodami.
Lucyna Mech

Zajęcia w świetlicy w Zelkowie odbywały się codziennie od poniedziałku do piątku od 25 do 29 lipca.

Pierwszy dzień to zajęcia sportowe i integracyjne na świeżym powietrzu, a popołudniu zabawa wykonanymi przez siebie “GLUTAMI” na warsztatach z ChemicAl World i podstawy robotyki.

Kolejnego dnia odwiedziliśmy Krakowską Akademię Sztuk Pięknych gdzie mogliśmy nauczyć się na nowo rysunku, malunku, kaligrafii, projektowania i modelowania gliny To była fantastyczna zabawa, dziękujemy ASP a po powrocie czekał nas jeszcze relaks na basenie w Zabierzowie.

W środę odwiedziliśmy Jaskinie Nietoperzową – stalagmity, stalaktyty i zaprzyjaźnionego Mamuta.

Następnego dnia zaczęliśmy od zajęć gimnastycznych, prężenia muskułów i akrobacji z Gymnastic w Modlniczce był czas na ćwiczenia i zabawę. Następnie zasłużona odnowa biologiczna w ten upalny dzień – basen w Zabierzowie.

W piątek zakończyliśmy zajęcia w Dolinie Będkowskiej podczas zabaw terenowych w Gospodarstwie Rybackim.

Opiekun: Jerzy Ostrożański

Akcja lato w świetlicy w Aleksandrowicach cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem głownie dzieci już poznanych w Świetlicy w Karniowicach oraz zamieszkujących Aleksandrowice dzieci z Ukrainy. Uczestnicy byli ciekawi nowo poznanych miejsc, wyróżniali się pomysłowością jak również aktywnie uczestniczyli w zajęciach zorganizowanych.

Odwiedzone miejsca podczas Akcji Lato 2022 w świetlicy w Aleksandrowicach to:

  • Go- Jump oraz Multikino,
  • Dolina Będkowska,
  • Ciuciu Artist- wytwórnia cukierków,
  • Muzeum Obwarzanka,
  • Kino – film „Minionki”,
  • Kino – film „Lena i Śnieżek”,
  • Apilandia w Kleczy Dolnej,
  • Kopalnia Soli w Bochni,
  • Jaskinia nietoperzowa,
  • Park linowy w Kryspinowie.