Na okres wakacji letnich Wychowawcy świetlic środowiskowych Gminy Zabierzów przygotowali dla dzieci specjalny program. Każda ze świetlic dysponuje funduszem, który wykorzystuje na transport, bilety wstępu i inne atrakcje oraz poczęstunek dla dzieci. Dzieci uczestniczą w wycieczkach krajoznawczych, imprezach kulturalnych, warsztatach wyjazdowych, piknikach i obozach sportowych oraz w zajęciach profilaktyczno-rozwijających w swoich świetlicach, gdzie organizowane są zabawy muzyczno-taneczne, z chustą animacyjną, gry i zabawy sportowe. Dużą popularnością cieszą się rozgrywki w gry planszowe oraz wszelkie konkurencje sprawnościowe. Podczas pobytu w świetlicy wszyscy uczestnicy mają do dyspozycji napoje, owoce, lody oraz słodkie i słone przekąski.
Większość świetlic skorzystała już z pobytu w gospodarstwie rybackim w Dolinie Będkowskiej. Fantastyczna atmosfera, przepyszny poczęstunek, bogata oferta zajęć, a przede wszystkim gra terenowa, pozwoliła na kształtowanie zasad właściwego współdziałania w grupie, a także na rozwijanie zainteresowań i umiejętności ruchowych. Po przybyciu na miejsce wszyscy wcielali się w rolę „ Małych Agentów” i sumiennie z ogromnym zaangażowaniem rozwiązywali powierzone im zadania. Po odgadnięciu końcowego szyfru udało się otworzyć magiczną skrzynię, w której znajdowało się ukryte antidotum. Mali Agenci spisali się na medal. Na koniec organizatorzy przygotowali ognisko na którym dzieci miały możliwość upieczenia sobie kiełbaski lub chleba. Dzieci zadowolone i pełne wrażeń wróciły do domu.
Dzieci ze świetlicy w Balicach odwiedziły też Ogrodzieniec i Skansen w Wygiełzowie. W Ogrodzieńcu skorzystały z atrakcji przygotowanych w Parku Rozrywki. Był to tor saneczkowy, uczestnictwo w doświadczeniach w Parku Doświadczeń. Nie lada atrakcją okazało się auto symulujące dachowanie oraz żyroskop. Na koniec pobytu dzieci skorzystały z Parku Zabaw skacząc na dmuchańcach, jeżdżąc samochodzikami lub wirując na karuzeli.
W Wygiełzowie dzieci wzięły udział w warsztatach „Jak to kiedyś się żyło?”. W trakcie warsztatów uczestnicy mogli zobaczyć życie na wsi w tym noszenie wody w nosidłach, pranie ręczne. Dzieci wykonywały również mydełka z dodatkiem ziół i różnych zapachów. Na koniec przewodnik oprowadził uczestników po skansenie opowiadając o życiu mieszkańców w XIX wiecznej wsi.
Janina Wilkosz